Ağrı Tedavisi

Aralık 1, 20210Fizik Tedavi

Ağrı Tedavisi

Aralık 1, 2021 0
1add10e1-d153-4ce5-9691-535d17880d0f.jpg

Ağrı tedavisi (Algolojik tedavi ) nedir?

Herhangi bir kas iskelet sistemi sorununa bağlı ortaya çıkmış ağrı, hareket kısıtlılığı gibi durumların ortadan hızlıca kaldırılabilmesi için uygulanan enjeksiyon yöntemlerinin geneline ağrı tedavisi (algolojik tedavi) denir. Bu tedaviler bir çok yöntemle olabilir. Eklem içine, kas içine, tendon çevresine, sinir çevresine enjeksiyonlar yapılabilir. Bu enjeksiyonların hangisinin uygun olduğu hastanın ayrıntılı değerlendirilmesi ve hastanın asıl ihtiyacının belirlenmesi ile olur. Bu enjeksiyonlar yapılırken bazı durumlarda, özellikle derin bölgelere girerken ultrasonografi kullanılması ya da başka bir görüntüleme yöntemi kullanılması gerekebilir. Bazen birkaç enjeksiyon yönteminin kombinasyonunun kullanılması gerekebilir. Bazen de aynı enjeksiyon yönteminin birkaç seans yapılması gerekebilir. Tüm bu durumlara doktor öncelikle değerlendirip karar verirken, hastayla ayrıntılı olarak konuşup seçenekleri anlatıp en son kararın hasta ile birlikte verilmesi gerekir.

 

Mükemmel
70 değerlendirmeler göre.
Emine avcı kurugül
Emine avcı kurugül
Harika iletişimi,samimi ve çözüm odaklı yaklaşımı ve mükemmel hekimliğiyle Dr.Sibel hanım Ankara için bir kayıp ama ben İzmir’de ailemi ona emanet edebildiğim için mutluyum.Yolu açık olsun.
Ece Tansel
Ece Tansel
Yıllar boyunca onlarca doktora gittim, hepsine aynı şikayetle başvurdum ama her seferinde düzgün bir tanı koyamadan beni eve gönderdiler. Sibel hanım ilk görüşmemizde şüphelendiği bir hastalıktan bahsetti ve bunu araştırmamız gerektiğini söyledi ve sonucunda hastalığın tanısı kondu ve doğru tedavime 5-6 yıl sonra kavuşmuş oldum şu an onun sayesinde hayat kalitem arttı.İnanılmaz araştırmacı, işini gerçekten severek yapan, nerede olursam olayım bir mesajla her sorunuma çözüm bulmaya çalışan mükemmel bir doktor.
Cevdet ZÜNGÜN
Cevdet ZÜNGÜN
Yaklaşık 5 sene önce “omuz manşetindeki Rotator Kaf Sendromu, çoğunlukla çekme, kaldırma hareketleri veya omuz üzerine ciddi düşüşlerin bir sonucu olarak oluşur” şeklinde koyduğu teşhis ve devam eden rehabilitasyon dönemi süresinde göstermiş olduğu ilgi ile sağ elimle saçımı bile tarayamazken, kolum yeniden hayat buldu. Yeni muayenehanesinde de başarılarının artarak devamını dilerim.
Havva Yüksel
Havva Yüksel
Şiddetli sırt ağrım için Sibel Hanıma bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Doktor hanım beni uzun uzun dinleri sorular sordu. Sonrasında muayene etti ve ağrının sırtıma boynumdan geldiğini anlattı, kolumdaki güçsüzlüğü tespit etti ve gösterdi. Boyun MRı çektirdi iğneler yaptı. Ağrılarım hala devam ediyor ama çok azaldı. Fizik tedaviye gidiyorum. Son derece temiz ve ferah bir yer.Teşekkür ederim.
sinan KIĞILCIM
sinan KIĞILCIM
Sibel Kibar Hoca’ya 87 yaşındaki babamın geçirdiği kalça protezi operasyonu sonrası fizik tedavi için başvurduk. Nazik yaklaşımı, özenli muayenesi, tedavi sürecindeki yakın ilgisi, yerinde ve doğru yönlendirmeleriyle babam sağlığına kavuştu. Kendisine ailece minnettarız, sonsuz teşekkür ediyor, fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olan herkese güvenle tavsiye ediyoruz.
Damla Senturk
Damla Senturk
Çok sert ayak bileği burkulması sonucu bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim ve iyi ki de gitmişim. Sibel Hanım gerçekten soyadı gibi çok kibar bir hanımefendi. Bilgisiyle bakış açısıyla motivasyon arttırıcı davranışlarıyla kendinizi ilk dakikadan itibaren iyi hissetmenizi sağlıyor. Fizyoterapist Cem Bey gerçekten işini çok iyi yapan pozitif bir insan. Asla motivasyonunuzun düşmesine izin vermiyor. İlk gittiğimde seans ile son seansım arasında o kadar büyük fark var ki iyi ki tercih etmişim. Umarım zaman geçtikçe bileğimi daha iyi hissedeceğim. Herşey için çok teşekkür
m.reza goçi
m.reza goçi
Sibel hocama arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Kendisi son derece ilgili ve farklı bakış açıları geliştirebilen bir doktor. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Omuzumda tendok kompasi vardı, 3 seans enjeksiyon ile tamamen iyileşti. Enjeksiyonları ultrasonla özenle yapıyor, kendinizi çok güvende hissediyorsunuz. diz ağrısı çeken ablamı da götürdüm. Hocam dizine uyguladığı enjeksiyonla diz ağrıları rahat etti. Ağrısı olan herkese tavsiye ederim. Sibel hocama ve güler yüzlü ekibine çok teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.
Nesrin Özelçi
Nesrin Özelçi
Sibel hanım çok ilgili ve güleryüzlü bir Dr..Elim ve dizlerimdeki ağrılar için kendisine başvurmuştum.Çok faydasını gördüm.Sibel hanıma teşekkür ediyorum .
emel ünsal
emel ünsal
Sibel Hanıma annemin sağ omuz ağrısı için başvurduk. Kendisini internetten araştırarak bulduk. Yorumlarda yazdığı gibi çok kibar ve çok ilgili bir bayan. Son derece bilgili bir doktor. MR larımıza yeniden baktı ayrıntılı bir muayene yaptı. Daha önce annemin omuzuna enjeksiyon yapılmıştı ama sonrasında çok ağrısı olmuştu ve iyi olmamıştı. Sibel Hanım hareketimizin kısıtlanmış olduğunu ve tedavinin hızlı bitmesi için enjeksiyonun tekrarlanması gerektiğini söyledi. Bu sefer enjeksiyonu kendisi ultrasonla bakarak yaptı. Yaptığı günden 1 gün sonra omuz hareketi belirgin açıldı ağrısı azaldı. Sonrasında da fizik tedaviye başladık. Çok teşekkür ederiz hızlı çözümleriniz ve güzel yüzünüz için.

 

Bu enjeksiyonlar omurilik içine (boyun ve belin çevresine), ağrıya neden olan sinirlerin çevresine, ağrıya neden olan eklemlerin (diz, omuz, kalça, dirsek, el bileği, ayak bileği, parmak eklemleri), sakroiliak eklem içine, beldeki eklemlerin çevresine ( faset eklemler) gibi vücutta ağrıya neden olan herhangi bir yere uygulanabilir.

Ağrı tedavisi (Algolojik tedavi ) yan etkileri var mıdır?

Tüm enjeksiyon uygulamalarında yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler yapılan ilacın içeriğine hastanın var olabilecek tansiyon, diabetes mellitus gibi ek sistemik hastalıklarına bağlı da ortaya çıkabilir. Görülme sıklıkları son derece düşüktür. Ultrason kullanılan enjeksiyonlarda yan etki çıkma ihtimali çok daha azdır. Uygulamanın doğru yere yapılması, uygulama için kullanılan dozun doğru ayarlanması, hastanın sistemik hastalıklarının gözden kaçmaması yan etki çıkarma olasılığını belirgin şekilde azaltır.

En sık yan etki enjeksiyonlar sonrası olabilecek ağrılardır. Bu ağrılar genellikle 1-2 gün içinde geriler. Bunun için önerilen ağrı kesiciler bu yan etkiden hastanın etkilenmesini engeller. Enjeksiyon sonrası hastanın başka sistemik hastalıkları olmasına da bağlı olarak tansiyonda yükselme ya da düşme ortaya çıkabilir. Eğer enjeksiyon uguladığımız hastanın önceden tespit edilmiş tansiyon problemi yoksa ya da ilaçlarla kontrol altındaysa bu yan etki de kontrol edilebilir düzeylerde karşımıza çıkabilir. Hastaya kortikosteroid enjeksiyonları yapıldığında kan şekeri düzeyinde değişiklikle karşımıza çıkabilir. Özellikle eklem içi enjeksiyon uygulamalarında sisteme ilacın geçişi az olacağı için bu yan etki çok fazla beklenmese de, nadir olarak karşımıza çıkabilir. Bu yan etki de kontrolsüz şeker hastalığı olan hasta grubunda daha çok karşımıza çıkabilir. Kortizon kullanmadığımız algolojik işlemlerde bu yan etkilerin ortaya çıkması çok olası değildir. Bir çok algolojik işlemde kortikosteroid kullanımının gerekmediği akılda tutulmalıdır.

Ağrı tedavisi (Algolojik tedavi ) hangi hastalıklarda yapılabilir?

Algolojik tedaviler her türlü kas iskelet sistemi sorununda yapılabilir. Burada önemli olan doğru enjeksiyonun doğru zamanda yapılmasıdır. Fizik tedavi plikliniğinde en çok enjeksiyon yaptığımız durumları sıralarsak:

 • Bel fıtığı ve buna bağlı bacak ağrısı, bacakta ayakta uyuşma gelişen durumlarda
 • Boyun fıtığı ve buna bağlı kol ağrısı, kolda uyuşma gelişen durumlarda
 • Priformis sendromu denilen siyatik sinirin kalça içinde sıkıştığı durumlar
 • Faset eklem dediğimiz beldeki eklemlerin hasarı, ödemi, gerilmesi gibi durumlar
 • Sinir sıkışmalarında (Karpal tünel sendromu- el bileğinde median sinir sıkışması, Kubital tünel sendromu- dirsekte ulnar sinir sıkışması)
 • Miyofasial ağrı sendromu dediğimiz uzun oturmaya ya da yanlış duruşa bağlı ortaya çıkan boyun, sırt bel ağrılarında
 • Fibromiyalji sendromunda ağrının fazla olduğu belirli bölgelere
 • Diz ağrısı, dizde menisküs, dizde bağ zedelenmesi, osteoartrit- kireçlenme, dizde ödem- sıvı toplanması gibi durumlarda
 • Kalça eklemi ağrısı, eklem içi kireçlenme- oateoartrit, trokanterik bursit gibi çevre yapıların patalojilerinde
 • Omuzda tendon zedelenmesi- subakromial impingement- omuz sıkışma sendromu, burs dediğimiz yapıların iltihabı- bursit, omuzda içinde ödem sıvı artışı, omuzda eklem kısıtlılığı olan durumlarda- donuk omuz
 • Dirsek ağrısı, tenisçi dirseği- lateral epikondilit, golfçü dirseği- medial epikondilit
 • Ayak bileği burkulması, ödemi, tendon hasarı

Ağrı tedavisi (Algolojik tedavi ) fiyatı nedir?

Bu tedavilerin ücretlendirmesi hastanın hastalığına, seçilen enjeksiyona kullanılan ilaca, ilacı yaparken herhangi bir görüntüleme yöntemi kullanıp kullanılmamasına göre değişir. Hasta ayrıntılı değerlendirilir. Hastaya hangi enjeksiyonyönteminin öncelikli yapılması gerektiğine karar verilir. Hastayla enjeksiyonu olasu yan etkileri ve sonrasında hastanın ne kadar iyi olabileceği ayrıntılı olarak konuşulur. Enjeksiyonlar bazen hastalara sadece 1 kez yapılsa bile yetebilir. Bazen aynı enjekisyonun aralıklı olarak birkaç kez yapılması ya da birkaç değişik enjeksiyonun peş peşe sırasyla yapılması gerekebilir. Tüm bunlar hastanın ödeyeceği fiyatı değiştirebilir.


Yorum Bırakın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanların girilmesi zorunludur (*)


Sibel Kibar Beyaz

Ben Doç Dr Sibel Kibar. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon doktoru olarak 2005’ten beri çalışıyorum. 2010 yılından beri uzman doktor olarak hizmet veriyorum. Ankara Tıp Fakültesi’ne başladığım ilk günden beri hedefim hep çok iyi bir doktor olmak, bana gelen hastaları anlamak.

Son İçerikler

İletişim & Ulaşım

Mimar Sinan, Cenk Apartmanı, 1394. Sk. No: 16 Kat:6 No: 12 Konak/İzmir


(0232) 332 16 65


info@sibelkibar.com

SEO & Dijital Pazarlama seogen.com.tr - Son Güncelleme 2023

Doktorumuza Danışın
WhatsApp ile Hemen Sorunuzu İletin
Merhaba,
Doktorumuza Hemen Soru Sorabilirsiniz
Call Now Button(0232) 332 16 65