Diz Ağrısı

Aralık 1, 20210Fizik Tedavi

Diz Ağrısı

Aralık 1, 2021 0
f8b051af-3f16-418b-863e-41f952553ba3.jpg

Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı nedenleri nelerdir?

Diz ağrısı bir çok nedenle olabilir. Hastanın yaşına, kilosuna, boyuna, günlük hayatta yaptıklarına, travma hikayesi olup olmamasına göre nedenler değişir. Genç ve aktif sporla uğraşan birinde daha farklı, ileri yaşta olan birinde daha farklı nedenleri vardır. Fizik muayene yaptığımızda ve öyküyü ayrıntılı aldığımızda nedenin ne olduğunu büyük oranda tahmin edebilir. Bununla birlikte gerektiği zaman direk grafi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) isteyerek tanıyı kesinleştiririz. Ultrasonografi ile dış yapılardaki sorunları, dizde olmaması gereken ödem, kist ya da bursit gibi nedenlerin büyük kısmını görebiliri. Ancak dizin içinde olan sorunları manyetik rezonans görüntüleme ile görebiliriz.

 

MÜkemmel
70 değerlendirmeye göre.
Emine avcı kurugül
Emine avcı kurugül
Harika iletişimi,samimi ve çözüm odaklı yaklaşımı ve mükemmel hekimliğiyle Dr.Sibel hanım Ankara için bir kayıp ama ben İzmir’de ailemi ona emanet edebildiğim için mutluyum.Yolu açık olsun.
Ece Tansel
Ece Tansel
Yıllar boyunca onlarca doktora gittim, hepsine aynı şikayetle başvurdum ama her seferinde düzgün bir tanı koyamadan beni eve gönderdiler. Sibel hanım ilk görüşmemizde şüphelendiği bir hastalıktan bahsetti ve bunu araştırmamız gerektiğini söyledi ve sonucunda hastalığın tanısı kondu ve doğru tedavime 5-6 yıl sonra kavuşmuş oldum şu an onun sayesinde hayat kalitem arttı.İnanılmaz araştırmacı, işini gerçekten severek yapan, nerede olursam olayım bir mesajla her sorunuma çözüm bulmaya çalışan mükemmel bir doktor.
Cevdet ZÜNGÜN
Cevdet ZÜNGÜN
Yaklaşık 5 sene önce “omuz manşetindeki Rotator Kaf Sendromu, çoğunlukla çekme, kaldırma hareketleri veya omuz üzerine ciddi düşüşlerin bir sonucu olarak oluşur” şeklinde koyduğu teşhis ve devam eden rehabilitasyon dönemi süresinde göstermiş olduğu ilgi ile sağ elimle saçımı bile tarayamazken, kolum yeniden hayat buldu. Yeni muayenehanesinde de başarılarının artarak devamını dilerim.
Havva Yüksel
Havva Yüksel
Şiddetli sırt ağrım için Sibel Hanıma bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Doktor hanım beni uzun uzun dinleri sorular sordu. Sonrasında muayene etti ve ağrının sırtıma boynumdan geldiğini anlattı, kolumdaki güçsüzlüğü tespit etti ve gösterdi. Boyun MRı çektirdi iğneler yaptı. Ağrılarım hala devam ediyor ama çok azaldı. Fizik tedaviye gidiyorum. Son derece temiz ve ferah bir yer.Teşekkür ederim.
sinan KIĞILCIM
sinan KIĞILCIM
Sibel Kibar Hoca’ya 87 yaşındaki babamın geçirdiği kalça protezi operasyonu sonrası fizik tedavi için başvurduk. Nazik yaklaşımı, özenli muayenesi, tedavi sürecindeki yakın ilgisi, yerinde ve doğru yönlendirmeleriyle babam sağlığına kavuştu. Kendisine ailece minnettarız, sonsuz teşekkür ediyor, fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olan herkese güvenle tavsiye ediyoruz.
Damla Senturk
Damla Senturk
Çok sert ayak bileği burkulması sonucu bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim ve iyi ki de gitmişim. Sibel Hanım gerçekten soyadı gibi çok kibar bir hanımefendi. Bilgisiyle bakış açısıyla motivasyon arttırıcı davranışlarıyla kendinizi ilk dakikadan itibaren iyi hissetmenizi sağlıyor. Fizyoterapist Cem Bey gerçekten işini çok iyi yapan pozitif bir insan. Asla motivasyonunuzun düşmesine izin vermiyor. İlk gittiğimde seans ile son seansım arasında o kadar büyük fark var ki iyi ki tercih etmişim. Umarım zaman geçtikçe bileğimi daha iyi hissedeceğim. Herşey için çok teşekkür
m.reza goçi
m.reza goçi
Sibel hocama arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Kendisi son derece ilgili ve farklı bakış açıları geliştirebilen bir doktor. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Omuzumda tendok kompasi vardı, 3 seans enjeksiyon ile tamamen iyileşti. Enjeksiyonları ultrasonla özenle yapıyor, kendinizi çok güvende hissediyorsunuz. diz ağrısı çeken ablamı da götürdüm. Hocam dizine uyguladığı enjeksiyonla diz ağrıları rahat etti. Ağrısı olan herkese tavsiye ederim. Sibel hocama ve güler yüzlü ekibine çok teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.
Nesrin Özelçi
Nesrin Özelçi
Sibel hanım çok ilgili ve güleryüzlü bir Dr..Elim ve dizlerimdeki ağrılar için kendisine başvurmuştum.Çok faydasını gördüm.Sibel hanıma teşekkür ediyorum .
emel ünsal
emel ünsal
Sibel Hanıma annemin sağ omuz ağrısı için başvurduk. Kendisini internetten araştırarak bulduk. Yorumlarda yazdığı gibi çok kibar ve çok ilgili bir bayan. Son derece bilgili bir doktor. MR larımıza yeniden baktı ayrıntılı bir muayene yaptı. Daha önce annemin omuzuna enjeksiyon yapılmıştı ama sonrasında çok ağrısı olmuştu ve iyi olmamıştı. Sibel Hanım hareketimizin kısıtlanmış olduğunu ve tedavinin hızlı bitmesi için enjeksiyonun tekrarlanması gerektiğini söyledi. Bu sefer enjeksiyonu kendisi ultrasonla bakarak yaptı. Yaptığı günden 1 gün sonra omuz hareketi belirgin açıldı ağrısı azaldı. Sonrasında da fizik tedaviye başladık. Çok teşekkür ederiz hızlı çözümleriniz ve güzel yüzünüz için.

 

İleri yaşta en sık karşımıza çıkan sorun osteoartrittir. Osteoartrit yani toplumda kireçlenme olarak bilinen hastalık tüm dünyada en yaygın görülen romatizmal hastalıktır. Osteoartrit- kireçlenme bir çok yük taşıyan eklemi aynı anda tutabilir. Diz, kalça, omurgalar, ellerde, baş parmak köklerinde görülebilir. Hastanın tüm eklemleri ayrıntılı olarak değerlendirilebilir. Osteoartrit olan ileri yaşta birinde MRG çekildiğinde menisküs yırtıklarının da eşlik etmesi olasıdır. Hastanın durumuna göre tedavi kararı alınır.

Travma, düşme, kaza hikayesi olan hastalarda düşmenin şekline ve zarar gören diz kısmına göre ağrı nedenleri değişebilir. Bu durumda genellikle hem direk grafi hem de MRG istemek gerekebilir. Ultrasonla değerlendirilerek dizin içinde olan ödem- aşırı sıvı, ya da kan toplanması- hematom dediğimiz durum görülebilir. Bu durumlarda hastanın dizinin ultrason eşliğinde enjeksiyon ile boşaltılması sorunun hızlı çözümüne yardımcı olabilir. Peşine yapılan ilaç tedavileri, fizik tedavi ve egzersizler ile hasta takip edilebilir.

Menisküs yırtıklarının neden olduğu diz ağrıları tanısı konulduğunda hastanın yaşıan göre tedavi kararı alınır. Menisküs yırtığının derecesi MRG ile anlaşılabilir. Bazı ileri menisküslerin opere edilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda sadece PRP, hiyaluronik asit enjeksiyonları ya da eklem içine yapılan kortizıon enjeksiyonları yeterli olabilir. Her ne tedavi yapılırsa yapılsın mutlaka peşine egzersizlerle güçlendirme yapılması gerekir. Bu konuda hasta doğru şekilde yönlendirilmelidir.

Bursit, kist özellikle diz arkasında olan Baker kistleri ultrason eşliğinde enjeksiyonlarla boşaltılabilir, kortizon uygulamaları yapılabilir. Bu tedaviler hastanın durumuna, yaşına, günlük ativitesine göre karar verilir.

Ön diz ağrısı olan hastalarda özellikle yaşın daha genç olduğu grupta patellafemoral sendrom görülebilir. Bu hastaların da ağrının derecesine, hastanın aktivitesine göre egzersiz, fizik tedavi ve uygun enjeksiyonlarla tedavi planı yapılır.

Bağ yırtıkları (ön çapraz bağ yırtığı, arka çapraz bağ yırtığı, yan bağlarda yırtık, patellafemoral bağdayırtık zedelenme gibi), bağlarda gerilemeler olabilir. Hangi bağın hasta olduğuna göre ağrının yeri ve şiddeti değişiklik gösterir. Bağ patalojileri de genellikle fizik muayenedeki testler ve MRI ile tespit edilir. Yırtığın ve zorlanmanın derecesine göre operasyon gerekmiyorsa, hastaya çeşitli enjeksiyonlar, fizik tedavi ve doğru egzersiz planları yapılarak takip edilir.

Diz ağrısı tedavisi nedir?

Diz ağrısı ile başvuran hastayı ayrıntılı olarak değelendirip hastanın hikayesi alındıktan sonra fizik muayene yapılır. Hikayede hastanın travma, kaza, düşme hikayesi olup olmadığı, önceki cerrahi, operasyon hikayeleri araştırılır. Ağrının akut ya da kronik olmasına göre, yaşına göre olası tanıları belirlenir. Direk grafi, gerekirse çekilen manyetik rezonans görüntüleme yani MR ile tanısı kesinleştirilir. Yapılan ultrasonografi ile dış dokulardaki sorunlar, varsa ödem, olmaması gereken diz içindeki ve çevresindeki sıvı ve kanama yani hematom tespit edilir. Hastanın tedavisi tanıya ve hastanın yaşına, hastanın günlük yaşamındaki beklentisine göre karar verilir.

Tedavi seçenekleri:

Fizik tedavi ve rehabilitasyon:

Diz ağrısının, varsa diz içinde olmaması gereken ödemin hızlı gerilemesinin sağlanması için fizik tedavi uygulamaları son derece etkili ve zararsız, yan etkisi olmayan tedavi yöntemleridir. Elektrik akımları, sıcak, soğuk uygulamalar, lazer uygulamaları iyileşmenin hızlanmasını sağlar.

Egzersiz uygulamaları:

Hastanın ağrısının biraz azalması ile birlikte doğru egzersiz planının yapılması tedavinin tam olması için son derece önemlidir. Diz çevresi kasların güçlenmesi ile birlikte diz içindeki dejenere olmuş bozulmuş eklem kıkırdağı, menisküsler gibi yapıların üstüne binen yüklerin azalması sağlanır ve bu da iyileşmenin kolaylaşmasını sağlar. Doğru egzersiz programlarıyla hastanın kiloluysa kilo vermesi de sağlanarak iyileşmenin devamlı hale gelmesi hedeflenir.

Hiyaluronik asit enjeksiyonu (horoz ibiği):

Diz eklem aralığının içinde 2 cc kadar eklem sıvısı normal şartlarda bulunur. Yaşımız ilerledikçe özellikle 45 yaş ve sonrasında diz eklemi içindeki sıvı azalmaya başlar. Sıvının azalması ile eklem içinde sürtünme daha fazla olur. Eklem kırılıp bükülürken içinden çıtırtı sesleri gelebilir. Bu sıvının azalmasını engellemek için eklem içine sıvının yapay olarak üretilmiş şekilleri dizin içerisine enjeksiyonla verilebilir. Ağrısız bir işlemdir. Lokal anestezi yapılarak yapılır. Bazı durumlarda ultrason kullanılması gerekebilir.

PRP (konsantre growth faktör) enjeksiyon uygulaması:

Diz eklemi içinde menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarı, bağ zedelenmeleri, osteoartrit (kireçlenme) gibi diz ağrısına neden olan durumlarda PRP enjeksiyonu yapılarak iyileşme sağlanabilir. Bu uygulamada hastanın kendi kanı 20 cc kadar enjektörle alınarak, 10 dk süren bir santrifüj uygulamasından geçirilerek üzerinden iyileştirici hastanın kendi kanından ayrılar iyileştirici hücreler alınır. Bu hücreler kan doğru şekilde işlemden geçerse konsantre growth faktör yanı büyüme iyileşme faktDize eklem içine bu hücreler enjekte edilir. Uygulama ağrılı bir uygulama değildir ve sonrasında 3 gün günlük normal yaşam sürdürülür ancak aşırı aktiviteden kaçınılır. PRP uygulaması en az 2 seans yapılmalıdır, 3 seans olarak da uygulanabilir.

Ozon uygulaması:

Diz ağrısına neden olan hastalıklarda ozon enjeksiyonu yapılabilir. Ozon makinesi ile elde edilen ozon gazı enjektörle direk olarak diz eklemi içine ve eklem çevresine uygulanır. Bu uygulamanın 5-6 seans olarak yapılması gerekir. Haftada 1 gün ya da 2 gün olarak yapılabilir. Birlikte sistemik ozon uygulaması da yapılabilir.

Kortikosteroid enjeksiyonu:

Diz ağrısı yapan hastalıklarda bazı durumlarda ağrı çok fazla olabilir ve eklem içinde ödem birikimleri olabilir. Bu durumlarda hastanın yürümesine engel olan aşırı bir ağrı varsa, hastayı hızlı bir şekilde yürür hale getyirmek için kortizon enjeksiyonu tercih edilebilir. Bu enjeksiyon ağrılı bir işlem değildir. Genellikle 1 kez yapılması yeterlidir. Kortizon enjeksiyonu doğru hastaya,doğru seans sayısında uygulanırsa yan etki görülmez. Yılda 3 kezden kazla aralarında 2 ay olacak şekilde hayat boyu bir ekleme 20 kereye kadar yapılabilir. Bu kurallara dikkat edilmesi ve gerekmediğinde yapılmaması önemlidir.


Yorum Bırakın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanların girilmesi zorunludur (*)


Sibel Kibar Beyaz

Ben Doç Dr Sibel Kibar. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon doktoru olarak 2005’ten beri çalışıyorum. 2010 yılından beri uzman doktor olarak hizmet veriyorum. Ankara Tıp Fakültesi’ne başladığım ilk günden beri hedefim hep çok iyi bir doktor olmak, bana gelen hastaları anlamak.

Son İçerikler

İletişim & Ulaşım

Mimar Sinan, Cenk Apartmanı, 1394. Sk. No: 16 Kat:6 No: 12 Konak/İzmir


(0232) 332 16 65


info@sibelkibar.com

SEO & Dijital Pazarlama seogen.com.tr - Son Güncelleme 2023

Doktorumuza Danışın
WhatsApp ile Hemen Sorunuzu İletin
Merhaba,
Doktorumuza Hemen Soru Sorabilirsiniz
Call Now Button(0232) 332 16 65