Kuru İğne Tedavisi

Mayıs 21, 20210Genel

Kuru İğne Tedavisi

Mayıs 21, 2021 0
kuru-igne-tedavisi.jpg

Kuru iğne tedavisi içine ilaç ya da başka bir tıbbi solüsyon, serum konulmadan kas iskelet sistemi patalojilerinde hekim tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kuru iğne hastanın ağrısı olan bölgelere, çevresinde ilişkili olduğu hekim tarafından tespit edilmiş başka vücut bölgelerine aynı anda uygulanabilir. Bununla birlikte akupunktur noktalarına ya da yine akupunktur noktalarının ilişkisi olan başka noktalara yapılabilir.

 

MÜkemmel
70 değerlendirmeye göre.
Emine avcı kurugül
Emine avcı kurugül
Harika iletişimi,samimi ve çözüm odaklı yaklaşımı ve mükemmel hekimliğiyle Dr.Sibel hanım Ankara için bir kayıp ama ben İzmir’de ailemi ona emanet edebildiğim için mutluyum.Yolu açık olsun.
Ece Tansel
Ece Tansel
Yıllar boyunca onlarca doktora gittim, hepsine aynı şikayetle başvurdum ama her seferinde düzgün bir tanı koyamadan beni eve gönderdiler. Sibel hanım ilk görüşmemizde şüphelendiği bir hastalıktan bahsetti ve bunu araştırmamız gerektiğini söyledi ve sonucunda hastalığın tanısı kondu ve doğru tedavime 5-6 yıl sonra kavuşmuş oldum şu an onun sayesinde hayat kalitem arttı.İnanılmaz araştırmacı, işini gerçekten severek yapan, nerede olursam olayım bir mesajla her sorunuma çözüm bulmaya çalışan mükemmel bir doktor.
Cevdet ZÜNGÜN
Cevdet ZÜNGÜN
Yaklaşık 5 sene önce “omuz manşetindeki Rotator Kaf Sendromu, çoğunlukla çekme, kaldırma hareketleri veya omuz üzerine ciddi düşüşlerin bir sonucu olarak oluşur” şeklinde koyduğu teşhis ve devam eden rehabilitasyon dönemi süresinde göstermiş olduğu ilgi ile sağ elimle saçımı bile tarayamazken, kolum yeniden hayat buldu. Yeni muayenehanesinde de başarılarının artarak devamını dilerim.
Havva Yüksel
Havva Yüksel
Şiddetli sırt ağrım için Sibel Hanıma bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Doktor hanım beni uzun uzun dinleri sorular sordu. Sonrasında muayene etti ve ağrının sırtıma boynumdan geldiğini anlattı, kolumdaki güçsüzlüğü tespit etti ve gösterdi. Boyun MRı çektirdi iğneler yaptı. Ağrılarım hala devam ediyor ama çok azaldı. Fizik tedaviye gidiyorum. Son derece temiz ve ferah bir yer.Teşekkür ederim.
sinan KIĞILCIM
sinan KIĞILCIM
Sibel Kibar Hoca’ya 87 yaşındaki babamın geçirdiği kalça protezi operasyonu sonrası fizik tedavi için başvurduk. Nazik yaklaşımı, özenli muayenesi, tedavi sürecindeki yakın ilgisi, yerinde ve doğru yönlendirmeleriyle babam sağlığına kavuştu. Kendisine ailece minnettarız, sonsuz teşekkür ediyor, fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olan herkese güvenle tavsiye ediyoruz.
Damla Senturk
Damla Senturk
Çok sert ayak bileği burkulması sonucu bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim ve iyi ki de gitmişim. Sibel Hanım gerçekten soyadı gibi çok kibar bir hanımefendi. Bilgisiyle bakış açısıyla motivasyon arttırıcı davranışlarıyla kendinizi ilk dakikadan itibaren iyi hissetmenizi sağlıyor. Fizyoterapist Cem Bey gerçekten işini çok iyi yapan pozitif bir insan. Asla motivasyonunuzun düşmesine izin vermiyor. İlk gittiğimde seans ile son seansım arasında o kadar büyük fark var ki iyi ki tercih etmişim. Umarım zaman geçtikçe bileğimi daha iyi hissedeceğim. Herşey için çok teşekkür
m.reza goçi
m.reza goçi
Sibel hocama arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Kendisi son derece ilgili ve farklı bakış açıları geliştirebilen bir doktor. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Omuzumda tendok kompasi vardı, 3 seans enjeksiyon ile tamamen iyileşti. Enjeksiyonları ultrasonla özenle yapıyor, kendinizi çok güvende hissediyorsunuz. diz ağrısı çeken ablamı da götürdüm. Hocam dizine uyguladığı enjeksiyonla diz ağrıları rahat etti. Ağrısı olan herkese tavsiye ederim. Sibel hocama ve güler yüzlü ekibine çok teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.
Nesrin Özelçi
Nesrin Özelçi
Sibel hanım çok ilgili ve güleryüzlü bir Dr..Elim ve dizlerimdeki ağrılar için kendisine başvurmuştum.Çok faydasını gördüm.Sibel hanıma teşekkür ediyorum .
emel ünsal
emel ünsal
Sibel Hanıma annemin sağ omuz ağrısı için başvurduk. Kendisini internetten araştırarak bulduk. Yorumlarda yazdığı gibi çok kibar ve çok ilgili bir bayan. Son derece bilgili bir doktor. MR larımıza yeniden baktı ayrıntılı bir muayene yaptı. Daha önce annemin omuzuna enjeksiyon yapılmıştı ama sonrasında çok ağrısı olmuştu ve iyi olmamıştı. Sibel Hanım hareketimizin kısıtlanmış olduğunu ve tedavinin hızlı bitmesi için enjeksiyonun tekrarlanması gerektiğini söyledi. Bu sefer enjeksiyonu kendisi ultrasonla bakarak yaptı. Yaptığı günden 1 gün sonra omuz hareketi belirgin açıldı ağrısı azaldı. Sonrasında da fizik tedaviye başladık. Çok teşekkür ederiz hızlı çözümleriniz ve güzel yüzünüz için.

 

Bu uygulam sırasında hiçbir ilaç kullanılmadığı için hastanın şeker, tansiyon gibi diğer hastalıklarının olması ya da herhangi bir ek sistemik lokal hastalığının olması kuru iğne tedavisi yapılmasına engel değildir. Her yaş grubu hastada uygulanabilir. Herhangi bir ilaç kullanımına bağlı yan etkisi yoktur. Ancak uygulanan bölgeye göre iğnenin uzunluğu ve nereden batırılması gerektiğine doğru karar verilmesi gerekir. İğneyi akciğere yakın bölgelerde uyguladığımızda (sırt ağrısı gibi) pnömotoraks denen akciğerin batırılan bölgesinin sönmesi gibi bir yan etkisi olabilir. Bu nedenle anatomi ve kas iskelet sistemini bilen bir hekim tarafından uygulanması gerekmektedir. Tedavi yapıldıktan sonra batırılan bölgelere göre kısa süreli bir ağrı şikayeti olabilir. Bu durumlar hekimin ek önerileriyle kolaylıkla çözülebilir.

Örneğin boyun ağrısı, sırt ağrısı olan bir hastayı değerlendirdiğimizde hastanın ağrısına bağlı kasılmış kasları tespit edilir. Bu kasların içine belirli aralıklarla birkaç noktadan kuru iğne batırmak tamamen mekanik bir şekilde bile, kolaylıkla dakikalar içinde ağrısının azalmasını sağlayabilir. Ağrının kronik süreçte olması ve akut süreçte olması arasında tedavi etkinliğinde farklar olabilir. Bu tedavi hastanın ağrıları uzun süredir varsa hızlı sonuç alınması için başka tedaviler ile kombine edilebilir. Özellikle sıcak uygulamalar, manuel terapi, masaj gibi yöntemlerle kombinasyonu etkinliğini arttırır ve iyi sonuçların kısa sürede alınmasını sağlayabilir. 

Kuru İğne Nedir?

Kuru iğne, ya da kuru iğne tedavisi kas iskelet sistemi hastalıklarında uygulanabilen bir çeşit tedavi yöntemidir. Kuru iğne olarak genellikle diş hekimlerinin yaygın olarak kullandığı ince iğne uçları kullanılır. Yapılan iğne uygulamasında herhangi bir ilaç ya da serum kullanılmaz. İlaç kullanılmadığı için şeker, tansiyon, kalp hastalığı gibi ek sistemik hastalığı olan, her yaşta hastaya uygulanabilir.

Uygulamayı yaparken yapılan bölgeye göre iğnenin boyutu ve ne şekilde yapılması gerektiği hekim tarafından karar verilir. Ağrı olan bölgeye direk uygulanabilirken akupunktur noktalarına da ugulanabilir. Kas kasılmasının çözülmesi istenen durumlarda direk olarak kasılı bölgeye iğneyi batırmak, hızlı bir şekilde kas kasılmasını çözerek kasılmaya bağlı ağrının tedavisinde çok hızlı etki sağlayabilir.

Seans sayısı hastanın durumuna ağrısının süresine ve şekline göre karar verilir. Akut durumlarda bir kez bile yeterli olabilirken kronik, uzun süreli ağrılarda aralıklı birkaç seans ugulanması gerekebilir. Bu tedavi sonrası hastanın kazanılan iyilik halinin devam edebilmesi için ağrıya neden olan asıl durumların ortadan kaldırılması ya da azaltılmasının sağlanması gereklidir. Mesela masa başında oturan ve boyun ve sırt ağrıları olan birine bu tedavi yapıldığında, aynı şrtlarda hasta çalışmaya devam ettiğinde ağrısı ve kasılması tekrarlayacaktır. Bu nedenle hastanın düzenli germe gevşeme gibi egzersizler yapması ya da belli aralıklı bu kuru iğne tedavisini uygulaması gerekebilir. Hastanın ağrısının bölgesine göre hastaya uygun egzersiz planlarını yaparak ve hastayı bu konuda eğiterek kuru iğne tedavisi uygulamaktayız.


Yorum Bırakın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanların girilmesi zorunludur (*)


Sibel Kibar Beyaz

Ben Doç Dr Sibel Kibar. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon doktoru olarak 2005’ten beri çalışıyorum. 2010 yılından beri uzman doktor olarak hizmet veriyorum. Ankara Tıp Fakültesi’ne başladığım ilk günden beri hedefim hep çok iyi bir doktor olmak, bana gelen hastaları anlamak.

Son İçerikler

İletişim & Ulaşım

Mimar Sinan, Cenk Apartmanı, 1394. Sk. No: 16 Kat:6 No: 12 Konak/İzmir


(0232) 332 16 65


info@sibelkibar.com

SEO & Dijital Pazarlama seogen.com.tr - Son Güncelleme 2023

Doktorumuza Danışın
WhatsApp ile Hemen Sorunuzu İletin
Merhaba,
Doktorumuza Hemen Soru Sorabilirsiniz
Call Now Button(0232) 332 16 65